Karlovo-News.com

Информационният сайт за Карлово и региона

Пон11042024

Last update

Годината е 2016. Ражда се идеята за празник на дъбенското зеле или така нареченото, одобрено през 1962 година,   Бяло главесто зеле „Дъбене №5”. 
В историята, около Димитровден, хората са ходели с волски каруци пълни със зеле по градове и села, за да продават, тъй като всички търсели дъбенското зеле. 
Стигали са до град Клисура и село Труд, а на запад от Карлово се е заменяло зеле срещу дърва за огрев.
И днес дъбенското зеле се търси директно от производителя, а в селото няма двор, в който да не се посажда.
Днес, на стадиона в село Дъбене, за пети път, се проведе превърналият се в традиция Празник на дъбенското зеле.
Кметът на село Дъбене – Николай Ковачев приветства гостите и отбеляза, колко е важен този празник за селото и традициите му. 
Кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов, който беше сред гостите на събитието, поздрави всички жители и гости на селото.
В празничната програма взеха участие, както домакините от Народно читалище „Христо Ботев – 1898 г.“ – село Дъбене, в лицето на Женска камерна фолклорна група, с художествен ръководител Мария Лалова и Група за обработен фолклор, с художествен ръководител Недка Лалова, така и Мъжка фолклорна група Дъбенската група, групи от село Климент, село Пролом, село Войнягово, град Баня. 
С индивидуални изпълнения се представиха и млади хора, които доказаха, че таланта на българина е голям, а богатството на фолклора ни безценност. 
Емоционално изпълнение представиха и малките танцьори от Детски танцов състав „Розова долина“ при Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово, с художествен ръководител Мирослав Василев. 
Специални гости на Празника на дъбенското зеле бяха изпълнители от Народно читалище „Селска пробуда – 1927 г.“ – село Варвара, пазарджишко.
Председателят на Народно читалище „Христо Ботев – 1898г.“ – село Дъбене – Стайко Гамбезов, връчи на всички участници почетна грамота за участие в празника, а кметът на село Дъбене Николай Ковачев връчи грамоти наа отличените в кулинарната изложба „Пъстра трапеза“.
На сцената бяха сложени и кутии за дарения за кампанията „Добро сърце за Христо“. Христо е бивш военен служител от село Дъбене, който се нуждае от средства за бъбречна трансплантация в Турция. Донор ще бъде неговата майка, но за интервенцията е необходима сумата от 60 000лв., която е непосилна за тях. Организаторите призоваха да покажем добро сърце и да помогнем.
Празничната програма продължи с кръшни хора, с формация „Фолк Фиеста”, чиито ръководител  Димитър  Чонов, и изпълненията на народната певица Елена Стрехина.
 
Автор: "Karlovo News"
 
Последно променена в Неделя, 03 Ноември 2024 22:52
Денят на народните будители е специална дата в нашия календар. Той е ден за памет. Ден за поклон пред делото на българските просветители, книжовници и революционери. 
В Обредния дом се състоя тържество, с което бе отбелязан празникът. На всички представители на образователни и културни институции на територията на общината, от зам. кметът Антон Минев, бяха връчени поздравителни адреси и цветя.
 

Специална грамота и плакет за „Съвременен български будител“ получи дългогодишният директор на СУ „Васил Левски“ – Мариана Манчева. 
Във връзка с проектната инициатива "Из карловско със звън на хлопки" - сборник с история и снимков материал за куерските състави в община Карлово, кметът на с. Климент, Мано Манов изказа специална благодарност на всички включили се читалища.
В празничната програма, поздрав за гостите на събитието, взеха участие Теа Ненкова и Ивона Иванова от Детска фолклорна формация "Розова долина" при Народно читалище "Васил Левски - 1861 г." - Карлово, с художествен ръководител Велина Иванова; Вокална група "КарлоВойс", с художествен ръководител Анита Илиева, цигуларя Стилиян Дерменджиев и Борис Нанков. 
Интересното е, че тази година Националната награда за чистота на българския език „Д-р Иван Богоров“ не бе присъдена на нито един от авторите кандидатствали за нея с творбите си.
 
 
Автор: Karlovo News
 
 

С беседи, поднасяне на цветя и благодарност в духа на 1 ноември осмокласниците при ПГ „Ген. Вл. Заимов“ се преклониха пред завещаното ни от онези велики българи, съхранили през вековете духовните ценности на нацията.
Няма как да бъде забравено делото на Кирил Нектариев - големия дарител на българското девическо образование, на големия род Вазови – гордостта на Сопот, на учителката Неделя Петкова, на просветителите Аверкий Петрович, Калист Луков, на Васил Левски.
Учениците извървяха пътя на Вазов и неговите герои – от родната къща през Радиното училище, Сопотския метох, Дядо-Стояновата воденица до надписа „АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ“!
Вървим по пътеките, следваме и пазим заветите, предаваме уроците!
Поклон, будители!

 
Последно променена в Петък, 01 Ноември 2024 10:58
 Ученици, учители, родители и директорът Венелина Радулова тръгнаха в 17. 30 часа от училището, минаха през детската градина, а от там към шествието се присъединиха и най-малките жители на селото заедно с учителите и родителите си.
Децата шестваха половин час по улиците на Калояново, а кулминацията беше пред общината, където учениците от 3, 4, 5, 6 и 7 клас изнесоха прекрасна програма, посветена на светите имена в нашата история. Те посветиха стихове и песни на тези, благодарение на които днес България е будна нация и с учени от световно ниво.
Преди програмата на учениците, която беше организирана и подготвена от учителите Румяна Сотирова, Ангел Ненов и техни колеги, заместник-кметът Мария Пиронкова произнесе слово.
„Честити 180 години образование, тръгнало от днешното ОУ „Иван Вазов“ Калояново. Преди близо два века нашите предци, нашите будители, са съградили най-ценното за обществото.
Образованието, което и днес е най-важното за изграждането на едно интелигентно и будно поколение, което да работи и твори в името на България.
Щастлива съм, че на мен се падна честта от името на кмета на община Калояново Младен Кичев и на колегите от общинска администрация да ви поздравя, да ви пожелая никога да не залязва в сърцата ви тази мисия, която имате към учениците,да продължавате да ги възпитавате в любов към знанието, в обич към Родината и в гордост към България.
Вие сте нашите будители! Честит празник!“ Бившият директор на училището Таня Табакова също произнесе пламенно слово и се обърна към децата с призив никога да не забравят будителите си.
На тържественото честване присъстваха секретарят на община Калояново Павел Павлов, общински съветници, много жители на Калояново.
 
Последно променена в Петък, 01 Ноември 2024 09:13

С редица разнообразни и интересни инициативи, училището, което носи името на бележития български учител и книжовник Райно Попович, отбеляза патронния си празник. 

Учениците извървяха пътя от спорта до изкуството и обратното. За пореден път

оцениха делото на народните будители, замислиха се над това, какво са ни завещали тези светли личности и какво създават съвременните будители. 

В дните, отбелязани като празнични, бяха проведени спортен празник, откриване на изложба от 21 портрета на Райно Попович, рисувани от ученици, надиграване, което се оказа от най-любимите инициативи на учениците.  

Изключително различен, със замисъл и със своеобразен поглед в историята, се оказа откритият урок “Защо днес учението не е по-скапо от злато, даскале?” - аналогия между училищата някога и днес. По време на урока учениците имаха невероятната възможност, благодарение на изкуствения интелект, да разговарят не с кой да е, а със своя патрон - Райно Попович, който отговори на всичките им въпроси. 

Бяха посетени паметници на карловски будители, за да знаят и съхраняват учениците съзнанието на миналото. Къщите на Райно Попович, на Ботьо Петков, паметниците на Левски, на Евлоги и Христо Георгиеви, са  само част от онези кътчета, които носят със себе си памет и смисъл. Кътчета, които трябва да оживеят в очите, сърцата и дните на всяко едно дете. 

В днешния ден деца посрещнаха деца, за да споделят емоцията от това, независимо какъв е поводът, да са заедно, да са обединени, да са усмихнати и да не спират да търсят светлината около тях. И, както пише на герба на страната ни “Съединението прави силата.”, децата от ОУ “Райно Попович”, СУ “Васил Левски” и ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” пяха, рецитираха, споделяха и се смееха като едно цяло. Едно цяло, защото децата са чисти, искрени, мислещи същества, които създават около себе си ореоли за всички, които са забравили, че доброто е лесно и човешкото е достойно. 

За първи път, откакто е създаден, благодарение на изкуствения интелект и на напредничави учители, бе представен химна на училищната институция. 

С нескрито вълнение за споделеното с ученици, колеги и общественици, г-жа Дарина Стеева - директор на ОУ “Райно Попович” благодари, пожела здраве, творческо вдъхновение и подем към знанието. 

 

 Автор: Karlovo News

Последно променена в Сряда, 30 Октомври 2024 23:39
„Не градете толкоз дувари, дето да ви делят, ами повече мостове - да ви събират.“ (Колю Фичето)
 
 
По традиция Начално училище „Неделя Петкова“ – Сопот отбелязва своя патронен празник в края на месец октомври,в навечерието на Деня на народните будители.
Тази година събитието бе отбелязано с празнична програма, на която кулминацията беше спектакълът „Мост през вековете“.
Спектакълът е дело на г-жа Митка Божкова – главен учител в Начално училище „Неделя Петкова“. В него група любопитни и изпълнени с въпроси за историята деца, които обичат приключенията и се интересуват живо от народните будители, тръгват на пътешествие и срещат миналото. С помощта на една библиотекарка те осъществяват диалог с Паисий Хилендарски, Васил Левски и Иван Вазов, озвучени от актьора Момчил Степанов.
Срещат се със самата Неделя Петкова и с дъщеря ѝ Станислава. Попадат дори на турците, които биват заблудени, че знамето, ушито от двете жени за Разловското въстание, е гоблен.
Актьорите пренесоха публиката от настоящето в миналото и заедно прекосиха своя „Мост през вековете“, за да ни срещнат с историята и с нейните завети.
По покана на г-жа Божкова, ръководеният от нея детски театър „Дъга“ към НУ „Неделя Петкова“, реализиран по Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“, излезе на сцена в партньорство с Детски театър „Иван Стефанов“ при Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово, с художествен ръководител Зоя Станкова.