Back Вие сте тук:Начало СПОРТ Къде отлетяха головете на световното първенство
Понеделник, 07 Юли 2014 21:12

Къде отлетяха головете на световното първенство Избрана

Оценете
(0 гласа)
Серията от непрестанни голове на световното първенство по футбол в Бразилия утихна и дойде ред на традиционната бавна игра с повече нарушения и прекъсвания с цел губене на време. Добре дошли във фазата на елиминациите, уважаеми зрители!

Бразилия, Аржентина, Германия и Холандия имат общо 33 участия на полуфинал на световно първенство от 1930 г., но стигнаха до тази фаза с общо пет гола в четвъртфиналите. В тези четири двубоя резултатността падна до 1.25 гола на мач от 2.75 гола в груповата фаза и осминафиналите.

Бразилците, които държат рекорда с пет титли на световно първенство, успешно спряха колумбийския голмайстор Хамес Родригес и се класираха в финалната четворка на първенството. В този мач беше поставен рекорд за най-много фаулове - 54.

Ден по-късно Аржентина успя да наруши атакуващия ритъм на Белгия след гола на Гонсало Игуаин в самото начало, както установи и треньорът на европейците Марк Вилмотс. "Имаме опит с аржентинците. Разбиват ритъма на играта, понякога им отнема 30 секунди да изпълнят тъч", коментира той.

Водените от Луис ван Гаал холандци трябваше да минат през изпълнение на дузпи, за да победят дебютанта на четвъртфинали Коста Рика. "Лос Тикос" показаха здрава защита и не бързаха да атакуват след спирания на играта. Холандският вратар Яспер Силесен направи първото си спасяване едва в 117-ата минута.

"Реферът им позволи да правят каквото си искат. Дори не говоря за фауловете. Нищо не можахме да направим", каза Ван Гаал.

Утре Бразилия ще играе срещу Германия в Бело Оризонте за място на финала, а двубоят Аржентина - Холандия е в сряда в Сао Пауло.

Отборите вкараха 154 гола в 56 мача преди четвъртфиналите, което е повече от целия турнир в Южна Африка през 2010 г. Рекордът е 171 гола от мондиала през 1998 г. във Франция. Специалисти дължат промяната в резултатността на различни фактори - от по-тренирани играчи до по-аеродинамичната топка "Бразука" на "Адидас".

Сега в елиминациите, също наричани "мата-мата", което означава "изяж или ще бъдеш изяден" на бразилски жаргон, отборите са изправени пред повече рискове.

В отсъствието на голмайстора на Бразилия Неймар поради контузия на гърба и отпадането на Колумбия с Хамес Родригес рискът за мачове с малко голове се увеличава. Двамата заедно са вкарали 10 от 22-та гола на своите отбори или 55 процента. Централният нападател на Бразилия Фред има само един гол.

"Изгубихме някой, който не искахме да губим, особено за полуфинала и финала", каза бразилският селекционер Луис Фелипе Сколари.

Бразилия, чийто отбор от 1970 г. с Пеле беше стандарт за офанзивна игра, не може да поддържа еднакво високо ниво според Неймар. "Футболът в днешни дни е много труден. Отборът, който е най-отдаден на терена, печели. Не сме тук, за да правим спектакъл, а да играем усърдно и да спечелим", каза Неймар, който ще пропусне остатъка от първенството.

Шампионът от световното първенство от 1970 г. Тостао заяви пред вестник "Фоля де Сао Пауло", че Бразилия продължава, защото е играла като "воини", а не заради зрелищния си футбол.

Ван Гаал, чийто тим среща Аржентина за пръв път от четвъртфинала през 1998 г., заяви, че според него те няма да атакуват, дори и при наличието на четирикратния носител на "Златната топка" Лео Меси. "Аржентина настъпи спирачките срещу Белгия. Това е отличен отбор със силни играчи като Меси, но невинаги атакува", добави той.

В Рио де Жанейро Германия победи Франция с 1:0, след като затвори играта и не позволи да се покаже много атакуващ футбол. Германският нападател Лукас Подолски заяви, че няма място за грешки в елиминациите. "Не е важно само как играеш и какви способности показваш, а как да спечелиш", коментира той.