Karlovo-News.com

Информационният сайт за Карлово и региона

Пон01132025

Last update

С военен церемониал в Карлово на 8 януари бяха отбелязани 147 години от освобождението на града.
Пред паметната плоча на Пулевата къща, в която ген. Павел Карцов отсяда със своя щаб, цветя поднесоха кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров, заместник- председателят Анастасия Чолакова, заместник-кметовете Антон Минев, Николай Цветков и Рустем Мурад, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада – бригаден генерал Маргарит Михайлов, представители на институции, граждани.
Ученици от ОУ „Райно Попович“ разказаха на граждани, дошли да уважат събитието, колко е важна датата 8 януари за Карлово и жителите на града.
Шествието премина по ул. „Ген. Карцов” до паметника на освободителя на Карлово. Официални лица, общественици и граждани положиха цветя пред паметния знак.
В навечерието на историческата за Карлово дата, поздравителен адрес до кмета на общината д-р Кабаиванов изпрати бригаден генерал Маргарит Михайлов. „Свободата е най-висшата човешка ценност, изразяваща единството, волята и стремежа на един народ да заяви своята национална определеност и идентичност. Днес ние засвидетелстваме нашата най-искрена и дълбока почит към всички герои, които положиха живота си в името на тази най-велика кауза… Нека съхраним и пренесем през времето волята и смелостта на героите, нека тяхната кръв е печатът на извечния обет да помним и отстояваме националните си ценности!“, се казва в поздравителния текст.
 
ПРЕСЦЕНТЪР НА ОБЩИНА КАРЛОВО, Тел. 0335/ 54-598
Последно променена в Сряда, 08 Януари 2025 15:28
Екипът на Сдружение "Национална културна платформа" отбеляза в град Калофер 177 години от рождението на поета и революционер Христо Ботев.
 
Патриот
Патриот е - душа дава
за наука, за свобода;
но не свойта душа, братя,
а душата на народа!
И секиму добро струва,
само, знайте, за парата,
като човек - що да прави?
продава си и душата.
И е добър християнин:
не пропуща литургия;
но и в черква за туй ходи,
че черквата й търговия!
И секиму добро струва,
само, знайте, за парата,
като човек - що да прави?
залага си и жената.
И е човек с добро сърце:
не оставя сиромаси;
но не той вас, братя, храни,
а вий него със трудът си!
И секиму добро струва,
само, знайте, за парата,
като човек - що да прави?
изяда си и месата.
Христо Ботев
Последно променена в Вторник, 07 Януари 2025 15:05
 И тази година в селото ни спазихме традицията.
По стар обичай на днешния ден се извършва освещаване на водата, при което свещеникът хвърля кръст в реката, а мъже се състезават да го извадят. Вярва се, че този, който успее да извади кръста, ще бъде облагодетелстван със здраве и щастие. 
Благодарим на всички, които присъстваха на празника и най- вече на отец Методи, който отслужи тържествения богоявленски Велик Водосвет.
Дано традицията се запази и за в бъдеще! 23 годишния жител на селото Ангел Бараков успя пръв да хване Богоявленския кръст, пожелаваме му много здраве и благоденствие. 
 
Честит празник на всички !
 
Източник: Читалище "НАУКА" с Пролом
 Празничното събитие ще започне
в 10:30 часа, на Дръндевата чешма, където ще изкъпят младите булки,
сключили брак през изминалата година.
Кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, заместник-кметовете Данка Зидарова-Люртова, Николай Цветков и Рустем Мурад, председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров, общински съветници, заместник-областният управител на Пловдивска област – Нурджан Караджова, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада – бригаден генерал Маргарит Михайлов, кметове на населени места от общината, ръководители на културни институции, жители и гости на Калофер присъстваха на тържественото честване на 177 години от рождението на Христо Ботев.
В националния музей, носещ името на поета и революционер, официалните гости и граждани положиха цветя пред бюст-паметниците на Ботев и на майка му Иванка Ботевa.
„…Ботев и паметта за Ботев нямаше да бъде толкова жива и толкова силна, ако калоферци не я съхраняваха, не я пазеха като най-скъпия ни завет. Сигурен съм, че днешните жители на града ще предадат този завет на бъдещото поколение. Обръщам се и към стотиците млади българи, които виждам – следовници на Ботев, дошли от цяла България: благодаря ви, защото вие сте вашата надежда и докато идвате в Калофер на всеки 6-и януари и на 2 юни и мислите за Ботев, спомняте си и рецитирате неговите стихове, духът на Ботев ще бъде жив! В неговите стихотворения има страстна обич към Родината, към Майката, към семейството, към традициите и силна омраза към поробителя, към предателя, към мръсника; към този, който тихичко стои вкъщи и нехае за освобождението на България. Революционерът Ботев е честен,
изключително предан на народното дело! Със съзнанието, че отива и жертва живота си, той дава пример на своите събратя. Христо Ботев е сърцето на националната революция!“, каза в словото си д-р Кабаиванов.
Гирлянд на славата, венци и цветя в знак на признателност бяха положени от името на държавни институции и обществени организации в подножието на Ботевия мемориал.
 
ПРЕСЦЕНТЪР НА ОБЩИНА КАРЛОВО, Тел. 0335/ 54-598
ВИДЕО: www.pbnovini.com
Последно променена в Понеделник, 06 Януари 2025 19:15
На 6 януари по стар български обичай Българската православна църква благославя Българската армия и нейните бойни знамена.
Йордановден в град Карлово започна с празнична света литургия в храм “Св. Николай”, след което на площад „Васил Левски” пред паметника на Апостола на Свободата беше извършен водосвет на бойното знаме на 61 Стрямска механизирана бригада.
В присъствието на д-р Емил Кабаиванов – кмет на Община Карлово, бригаден генерал Маргарит Михайлов – командир на 61 Стрямска механизирана бригада, г-н Доньо Тодоров – председател на Общински съвет Карлово, общински съветници, представители на държавната и местна власт, родолюбиви граждани и гости на град Карлово, архиерейския наместник на Карловската духовна околия Негово Високоблагоговейнство отец Марко Тодоров, в съслужие с представители от Българската православна църква извършиха празничен водосвет на бойното знаме.
Тържествени думи по случай Богоявление произнесе бригаден генерал Маргарит Михайлов.
Ритуалът завърши с преминаване в тържествен марш на почетния караул от 1 механизиран батальон и Военния духов оркестър на 61 Стрямска механизирана бригада.
 
Източник: 61 Стрямска механизирана бригада.
Последно променена в Понеделник, 06 Януари 2025 12:22
Стотици нагазиха тази сутрин в ледените води на река Тунджа в Калофер. Мъжкото хоро в града на Ботев е стара традиция, в която все включват и много местни, и хора от цялата страна.
И тази година смелчаците не се страхуват от ледените води, а тук са минусови температури,
Мъжете бяха облечени в народни носии. Те запяха традиционната песен „Залюбила е Василка“. Развяват български знамена.
Един от най-малките участници е Борис на 2 години и 7 месеца от Плевен. Момченцето е облечено в прекрасна народна носия и заедно с баща си вече е във водата. Майката обясни, че го правят за здраве за втора поредна година. Това е единственият син на семейството.
Кметът на Калофер Драгомир Боев още вчера заяви, че първо във водата влизат мъжете от Калофер, а след това и гостите от страната.
Във водата беше хвърлен дървен кръст. На брега на реката е монтиран нов голям метален кръст. По инициатива на отец Димитрий от местната църква „Свети Архангел Михаил“ в 4:30 по случай Йорданов ден бе отслужена тържествена литургия.
3-годишният и половина Мирослав от Калофер улови кръста в ледените води на река Тунджа. След това той бе подаден и на няколко 2-3-г. момченца за здраве.
Пред ПБ Новинар смели млади мъже заявиха, че от адреналина не се усеща студът в краката. Те влизат за поредна година и са готови да продължат да спазват традицията.
Майки и бащи на малки момченца казаха, че потапят децата ритуално за здраве в реката, не се страхуват, че те ще изстинат, защото няма нито един, който да се е разболял на този ден, след като се е потопил в Тунджа.
Всяка година в нощта преди Богоявление, не само у нас, а и в много други стопани се събират мъжете от Калофер, за да подгреят с червено вино и да издържат в ледените води на реката. На мен дори вино не ми е необходимо.
Това заяви пред камерата на Новинар бившият кмет на града Румен Стоянов.
Гайдарят Генко сподели, че от 6-7 години влиза в ледените води на Тунджа за здраве.
Настоящият кмет на града Драгомир Боев разказа за новия кръст, който е поставен на реката, по инициатива на отец Дмитрий и църковното настоятелство при храм „Св. Архангел Михаил“.
Той пожела на съгражданите си да са здрави и обединени, за да постигат всичко.
И тази година стотици мъже нагазиха в студените води на реката, за да спазят стародавната традиция. Днес Тунджа имаше лед, което вещае здрава, плодороцна и берекетна година, разказаха пред Новинар калоферци.
 
Източник: www.pbnovini.com
Последно променена в Понеделник, 06 Януари 2025 12:24

В студените води нагазиха 23-ма млади мъже, сред тях имаше две деца, най-малкият беше на 6 години. Георги Костов сподели, че за пореден път има честта да извади кръста от реката. Той е възпитаник на ПГ „Ген. Владимир Заимов“ Сопот. Победителят получи от кмета на общината Станислав Стоенчев парична награда, а архиерейският наместник на Карловска духовна околия-свещеноиконом Марко Тодоров, благослови за здраве хората, които спазват дългогодишната традиция. Георги Костов пожела здраве и благословение на всички свои съграждани. Честити да са всички именици на Богоявление, пожела още кметът Стоенчев. Сутринта започна с тържествена Света литургия в църквата „Св. Св. Петър и Павел“, а след това с литийно шествие миряните стигнаха до Манастирска река, където се проведе ритуалът.

В мразовития януарски въздух на Богоявление, когато водите се освещават и небето сякаш се отваря за един миг, древни легенди и забравени предания проблясват като далечни светлини през отминалото време. Това е празник, обвит в тайнство и дълбока символика, носещ спомени за събития, които са устояли на изпитанията на вековете. Но какво знаем днес за тези свещени моменти?

От дълбините на старинни ръкописи до устни предания, предавани от поколение на поколение, Богоявление носи в себе си мистична сила, която продължава да вълнува и вдъхновява. Днес ще се потопим в забравени истории, ще разлистим пожълтели страници и ще се опитаме да надникнем отвъд булото на времето, за да възкресим свидетелствата за едно от най-древните и значими християнски тайнства. Пригответе се за едно пътешествие, изпълнено с вяра, мистерия и неугасващия стремеж на човека да докосне божественото.

Празникът на Кръщението Господне се нарича още и Боговление или Йордановден, а някъде народът го нарича Водици.

В „Жития на светците“ синодално издание от 1991 г. се споменава, че съществуват свидетелства за празнуването на този най-древен Господен празник още през II век, но до IV век се е съединявал с Рождество Христово. Общият празник за двете събития се наричал Богоявление, защото при кръщенето Си в Йорданските води Иисус Христос се явил на света в обществено служение. Чрез раждането Си Той се явил на света в плът. По-късно Църквата приела да празнува двете събития по отделно – на 25 декември Рождество Христово, а на 6 януари – Богоявление.

Твърде малко са подробностите за земния живот на Господ Иисус Христос преди Неговото кръщение, които можем да намерим в страниците на евангелските повествувания. Спасителят, Който наистина се е постарал „да изпълни всяка правда“ (Мат. 3:15), изчакал да навърши 30-годишната възраст, необходима по еврейския обичай за всеки свещеник или учител, и преди да излезе на обществена проповед приел кръщението на Своя Предтеча. Наскоро преди това Йоан Кръстител, синът на свещеник Захария и Елисавета, бил започнал по Божия повеля покайната си проповед „във Витавара отвъд Йордан“ (Йоан 1:28). Йоан бил предсказаният от пророк Малахия Ангел, който трябвало да приготви пътя на Господа (Мат. 3:1). За него бил говорил още великия Исая: „Гласът на викащия в пустинята говори: пригответе път Господу, прави направете в пустинята пътеките за нашия Бог“ (Ис. 40:3). „Йоан кръщаваше в пустинята и проповядваше покайно кръщение за опрощаване на греховете“ (Марк 1:4).

И ето, Един дошъл „от Галилея на Йордан при Йоан, за да се кръсти от него. А Йоан го възпираше и думаше: аз имам нужда да се кръстя от Тебе, а Ти ли идваш при мене? Но Иисус му отговори и рече: Остави сега; защото тъй нам подобава да изпълним всяка правда. Тогава Йоан Го допуска“ (Мат. 3:13-15).  „А когато се кръсти целия народ, и когато Иисус, след като се кръсти, се молеше, отвори се небето, и Дух Свети слезе върху Него в телесен вид, като гълъб“ (Лука 3:21,22). „И ето, глас от небесата, който казваше: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето Благоволение“ (Мат. 3:17).

При кръщението на Иисуса Христа се възвестила на света тази велика тайна, за която Старият Завет само загатвал и върху която древните Египет и Индия само баснословили – тайната на Божествената Троица. Отец се явил на нашия слух, Духът се явил на човешкото зрение, а Синът – на осезанието ни в многогодишното Си общуване с човеците.

Богоявленският празник е свързан с великото водоосвещение, което трябва да ни напомня, че при бреговете на река Йордан Бог е обновил чрез вода и Дух нашата овехтяла от греха природа.

В „Жития на светиите“ съставени от Свети Димитрий Митрополит Ростовски (преведено издание от руски език на Московската синодална типография 1902г.) е посочено, че Свети Кирил Йерусалимски казва: „началото на света в водата, началото на Евангелието е Йордан. От водата възсия дневната светлина, защото Божият Дух, Който „се носеше“ преди това „над водата“, заповяда на светлината да възсияе от тъмнината. От Йордан възсия светлината на светото Евангелие. Първият Учител на целия свят, Христос – Божията сила и Божията Премъдрост, от къде започна Своето учение? Нима не от Йорданските води? „Оттогава – се казва в Евангелието – Иисус начена да проповядва и да казва: покайте се“ (Мат. 4:17). И веднага след Него се яви множеството на учителите – светите апостоли, които Той изпрати на проповед. По такъв начин водите са дали живот и на естествените птици (Бит. 1:21) и на духовните птици. Защото откъде бяха призовани към апостолско и учителско служение Петър и Андрей, Иаков и Йоан (Мат. 4:18, 21)? Нима не от водите? От рибарите Господ Си избра Своите апостоли. Откъде жената самарянка се яви като проповедница на истинския Месия в своя град? Нима не от водите на Иаковския извор (Йоан 4:6, 7)? Откъде и прогледналият слепец излязъл като свидетел на чудотворната Христова сила? Нима не от водата на Силоамската купел (Йоан 9:7)? Всичко това било предуказание на светото Кръщение, в което и душевната слепота се изцелява, и греховната сквернота се умива, и църковните учители получават божествена премъдрост. Защото чрез кръщението на човека се подава тази благодат, с помощта на която той може да придобие велико познание и просвещение; оттук също и наставниците на вярата се сдобиват с духовни криле, според словото на Писанието: „ще достигнат криле на орли, ще припнат и не ще се отрудят“(Ис. 40:31).

Празникът Богоявление се нарична още Просвещение, защото Йорданското събитие ни просвещава, като ни показва Бога изявен в непостижимата тайна на единосъщата и неразделна Троица. Всеки от нас, чрез своето Кръщение бива осиновен от Отеца на Светлината чрез заслугата на Сина и чрез силата на Светия Дух.

Така, както студените води на Йордан символично измиват греховете на човечеството, така и нашето пътуване през тайните на Богоявление ни напомня за вечните истини, вплетени в тъканта на вярата. Всяка дума, всяка легенда и всеки запазен спомен носят своята светлина, която озарява и днес нашия път. Макар времето да е покрило много от свидетелствата с прах и забрава, тайнството на този празник остава живо в сърцата на вярващите.

Източник: Иконопис БГ
Снимка: vnews.bg

Кметът на община Сопот Станислав Стоенчев кани всички жители и гости на общината на Велик Богоявленски водосвет. Отбелязването на големия християнски празник Богоявление ще се състои на 06.01.2025 г. (понеделник).

Тържественият водосвет ще бъде отслужен от архиерейския наместник на Карловска духовна околия свещеноиконом Марко Тодоров.

Програмата включва:

8:00 ч. Тържествена Света литургия в църквата „Св. Св. Петър и Павел“, гр. Сопот

10:00 ч. Литийно шествие до река Манастирска, в участъка зад манастир „Свети Спас“

10:30 ч. Богоявленски водосвет – хвърляне на кръста  награда за победителя

Страница 1 от 528