Karlovo-News.com

Информационният сайт за Карлово и региона

Сря03192025

Last update

Ученикът Борис Нанков изпълни стихотворението на Иван Вазов "Опълченците на Шипка".
Участие взе и Мария Кръстанова от музикална школа 
„АрТаланти“.
В тържественото си слово кметът на общината Станислав Стоенчев говори за саможертвата на онези, които не пожалиха живота си за свободата на България:
 
"Денят на свободата е най-съкровената дата в календара на българската история.
Санстефанският мирен договор слага край на Руско-турската война от 1877 – 1878 година и поставя началото на нова България.
Всяка година на този ден ние се връщаме към своята славна история, за да е жива паметта и за да предаваме на поколенията светлината, блестяща през очите на Левски, извираща от думите на Ботев, изправена гордо в цялата висота на връх Шипка.
Трети март е ден на признателност за саможертвата на хилядите наши, руски, украински, литовски, белоруски, финландски, полски и румънски воини.
Преди 147 години България е освободена и се връща на европейската карта.
Нека помним и не забравяме героите, обрекли се на смърт в името в името на независима България", каза Станислав Стоенчев.
С тържествена заря-проверка военните и присъстващите отдадоха почит към имената на героите.
На паметника на Иван Вазов в центъра на Сопот бяха поднесени венции цветя в знак на признателност.
Събитието уважиха народният представител Галин Дурев, заместник-командирът на Стрямска бригада, заместник-председателят на ОбС Сопот Осман Узун, общински съветници, кметът на с. Анево Николай Николов, граждани.
Днес в центъра на града се проведе церемония по издигане на националния флаг на Република България.
"Честит национален празник!
Във войната загиват хиляди воини – българи, руси, украинци, финландци, поляци, румънци и др.
Поклон пред паметта им!
 
 
 
 
Нека не забравяме хилядите с несломим дух, непреклонна воля и силна вяра, благодарение на които днес ние живеем в свободна държава.
Трети март е ярък символ на обичта ни към Отечеството, на самочувствието и националната ни гордост.
Наш дълг е да помним и да следваме заветите на предците ни, да възпитаваме в 
родолюбие нашите наследници и да пазим и предаваме българщината" каза в словото си кметът на общината Станислав Стоенчев!
 
 
 
Общински съветници и граждани присъстваха на церемонията по издигане на българското знаме-символ на българската държавност и национална гордост.
 
Източник: Община Сопот
Последно променена в Понеделник, 03 Март 2025 13:58
С почетен караул, приет от заместник-командира на 61-ва Стрямска механизирана бригада - полковник Тодор Манчев, под звуците на българския химн и издигане на трибагреника, на 3 март на площад „20-ти юли” в Карлово започна тържественото честване на националния ни празник.
30-метров трикольор бе спуснат на фасадата на Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“.
Кристиан Марков от читалищния Детски театър „Иван Стефанов“ изпълни Вазовата ода „Опълченците на Шипка“.
Слово по повод 147 години от Освобождението произнесе председателят на Общинския съвет – Доньо Тодоров. „На днешния ден преди 147 години бе подписан Санстефанският мирен договор – договор, който сбъдна мечтата на нашите възрожденци; на всички българи от Мизия, Тракия и Македония, да живеят в свободна държава. Договор, който се превърна в символ на национално достойнство и гордост, в символ на успешните ни национални борби, в символ на мечтата на за национално обединение… И днес, когато спорим на тема „Поробители и освободители“, когато дори се делим на –фили и –фоби, и, надявам се, когато нашият политически елит успее да формулира национална доктрина - нека всички ние помним думите на Апостола: Да бъдем равни с другите европейски народи зависи от нашите собствени задружни сили.“ И не бива само на Трети март да си спомняме за силния дух на българина. Ние трябва да носим в сърцата си нашата история, защото тя е история на велик народ! Да живее България!“ каза Доньо Тодоров, който припомни и историческите събития от 1878 година.
В тържествената програма участваха Вокална група „КарлоВойс” към Военен клуб Карлово със солисти Александра Арабаджиева, Дария Димитрова и Зорница Пищялова, художествен ръководител и вокален педагог - Анита Илиева; ученици от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с художествен ръководител Христина Пунгерова; Детска фолклорна формация „Розова долина“ с художествен ръководител и вокален педагог Велина Иванова и Детски фолклорен танцов състав „Розова долина“ с
художествен ръководител Мирослав Василев.
На честването на националния празник присъстваха кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, заместник-кметовете Антон Минев, Данка Зидарова-Люртова и Николай Цветков, секретарят на Общината – Веселка Сотирова, общински съветници, стотици жители и гости на града.
 
Източник: Община Карлово
 
Последно променена в Понеделник, 03 Март 2025 13:31
Д-р Емил Кабаиванов, кмет на община Карлово и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/, участва в работата на годишния форум на кметовете от Мрежата B40. Най-престижната инициатива на местната власт на Балканите се провежда на 24 и 25 февруари в София и е на тема “Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж”.
С откриването на форума на 24.02. София пое официално ръководството на мрежата от досегашния председател Тирана. Фокусът на българското председателство е свързан с партньорство между градовете в контекста на разширяването на Европейския съюз, поясни д-р Кабаиванов. „Водородът е бъдещето на Европа, а общините са най-активните двигатели на иновациите в страната. Общините Карлово и Стара Загора, в сътрудничество с Тракийския университет, изпълняват проект „ZAHYR“ за създаване на първата водородна долина в България. Целта е производство на зелен водород, чрез който ставаме енергийно независими и създаваме енергийна общност.“, каза д-р Емил Кабаиванов пред представителите на местните власти по време на форума.
В рамките на обръщението си кметът на Карлово  представи концепцията на проекта – първият на Балканите, като заяви, че основният мотив за реализирането на идеята е загрижеността към качеството на живот на местните общности, намаляването на въглеродните емисии и подобряване на икономиката. „Освен навлизането на зелените решения в обществения транспорт, водородни двигатели могат да бъдат приспособени и за комунални нужди. Необходимо е създаване на децентрализирани източници за производство на енергия. Това е шанс за нас, общините, да станем конкурентноспособни, да намалим разходите за енергия и да осигурим по-качествен живот на нашите съграждани.“, обобщи кметът.
В презентацията се включи и ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф. Добри Ярков, който очерта различни сценарии за преход към водородна икономика, включително преконфигурация и разпределение на ресурси, които ще доведат до значителни структурни промени и социални иновации.
В четвъртото издание на B40 участват Екрем Имамоглу - кмет на Истанбул и основател на мрежата B40, Томислав Томашевич - кмет на Загреб, Предраг Пухаричрич - кмет на Сараево, кметовете на Атина, Подгорица, Солун, и Констанца, представители на Европейска банка за възстановяване и развитие, Томас Осдоба - говорител на Съвета на Европа по темите за климатичните промени, Андре Собчак – генерален секретар на Eurocities, представители на 50 балкански градове.
По време на откриването в София, 15 нови членове се присъединиха към мрежата B40. Така те са вече общо 73 града от 12 балкански държави. 
B40 поставя акцент върху ролята на местната власт за устойчиви и позитивни промени, като фокусира усилията си върху партньорства в областите икономика, справяне с глобални предизвикателства, като изменението на климата, зелените политики и дигиталната трансформация, образованието и културата. Досега домакини на събитието са били Истанбул, Атина и Тирана. Очаква се тази година София да бъде домакин и на форум, който ще събере младежи от всички балкански страни.
 
Последно променена в Вторник, 25 Февруари 2025 11:01
Кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов проведе на 20 февруари работни срещи в побратимения гръцки град Катерини.
В присъствието на генералния консул на България в Солун - Антон Марков, д-р Кабаиванов разговаря със София Мавриду – заместник-областен управител на област Централна Македония с ресор областна единица Пиерия, Йоанис Думос - кмет на Катерини, Илиас Тапрас – заместник-кмет, Константинос Пициас - председател на Търговската камара на Пиерия, Григорис Папахристос - директор на Фестивала „Олимп“.
 
Обсъдени бяха възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между генералното консулство и регионалните и местни власти в област Пиерия, както и реализацията на конкретни проекти в сферата на културата, туризма и бизнеса между Карлово и Катерини.
 
 
Във връзка с определянето на България за почетна страна на Фестивала „Олимп“ през настоящата година, бяха предложени конкретни идеи за инициативи и събития, с което започна подготовката на българското участие в най-големия културен фестивал на Северна Гърция. Планираните концерти, изложби, конференции и др. ще се осъществят с активното съдействие на общините Карлово и Пловдив, съобщи д-р Кабаиванов. Той посети Катерини в рамките на визитата в Гърция. Там на 19 февруари Генералното консулство на Република България в Солун организира церемония за почитане паметта и делото на Апостола на свободата Васил Левски.
 
Последно променена в Понеделник, 24 Февруари 2025 12:20
Турнир по тенис на маса, посветен на националния празник на Република България-3 март, се проведе в Сопот. 
Състезанието е под егидата на Общинската организация на БСП, съобщи председателят на червените Весела Тракийска. 
В турнира участваха общински съветници, хора от Клисура и Калофер, както и от Сопот и Карлово. 
 
Състезанието протече в три възрастови групи-до 15 год, до 18 год. и над 18 год. мъже и жени. 
 
 
Весела Тракийска награди победителите с парични суми, медали и грамоти. 
Турнирът се провежда традиционно за поредна година.
 
 
 
Организаторите благодарят на всички участниците за ентусиазма и добрата игра и пожелават все повече хора да имат такъв спортсменски дух.
 
"Очакваме с нетърпение следващите турнири и нови успехи, както и нови участници, каза коментира председателят на БСП Весела Тракийска.  
 
Събитието уважиха кметът на община Сопот Станислав Стоенчев и народният представител Галин Дурев.
 
 
 
 
 
Последно променена в Събота, 22 Февруари 2025 15:11
Урок по родолюбие, посветен на Апостола на свободата Васил Левски, изнесоха сопотските културни дейци Николай Василев и Петър Пръмов пред десетокласници в Професионална гимназия „Ген. Владимир Заимов“ – гр. Сопот.
Николай Василев разказа интересни факти от живота и делото на Васил Левски, а Петър Пръмов изрецитира стихотворенията „Обесването на Васил Левски“ на Христо Ботев, „Левски“ на Дамян Дамянов и клетвата на Апостола пред тайния комитет
.www.cultureplatform.eu
 
Последно променена в Четвъртък, 20 Февруари 2025 21:47

През тази календарна година отбелязваме 152 години от гибелта на най-свидния син на България - Васил Иванов Кунчев.

В историята можем да го срещнем като Васил Левски, Дякона и с още други имена, които е използвал във времето, имена, които и днес будят в човека чувство на гордост. Навярно всеки българин търси своя Левски не с името му, а със сърцето си.

Левски е там. Левски е тук. Левски винаги ще бъде. Той е навсякъде – в ускорения ни пулс, докато четем стиховете на Вазов и Ботев, в притаения ни дъх пред паметника му, в блясъка в очите ни пред портрета му, в мисълта ни над завета му, в свободата ни… Навсякъде.

Всички ние свеждаме глава пред делото на Апостола на свободата и героите жертвали себе си, за да се наречем днес свободен народ.

Детски театър „Дъга“ при Начално училище „Неделя Петкова“ – град Сопот, с художествен ръководител г-жа Митка Божкова, също направи своя поклон пред паметта на Левски.

На 19 февруари децата представиха „Апостоле, от теб се учим всички!“ – урок по родолюбие за първи клас, а експозиционната зала на КМ „Иван Вазов“ – Сопот се изпълни със смесени емоции, с вдъхновени, горди и дори разплакани очи.

Стихове, песни, въпроси, отговори и видеа съживиха образа на Апостола на свободата... Едни деца превърнали се в герои, чрез живата памет за героите на България. Едни деца отворили сетивата си за сцената, за да оживее историята.

А урокът на всички ни е ясен да знаем, да помним и да бъдем днес достойни наследници на тези светли, велики и незабравими личности. Да си спомняме не само с дата от календара за тях, а всеки един ден, защото героите си остават герои за вечността и не се подчиняват на времето.

 

Детски театър „Дъга“ реализира своята дейност по НП „Заедно в изкуствата и спорта“.

 

Автор: "Karlovo News"

Последно променена в Четвъртък, 20 Февруари 2025 22:19
152 години от гибелта на Васил Левски бяха отбелязани в Карлово на 18 февруари.
Рая Матеева, дванайсетокласничка в СУ „Васил Левски“, прочете своето есе, класирано на първо място в литературния конкурс на средното училище.
„Днес България с възпоменателни церемонии отбелязва 152 години от гибелта на Апостола на нашата свобода.
Днес ние се прекланяме пред идеалите, които той ни завеща – идеалите за силна и независима България, идеалите за демократската република. И продължаваме да мечтаем за оня храм на чистата и святата свобода, който той проповядваше, че трябва да се изгради в новоосвободена България и който трябваше да бъде изграден от поколенията след него.
В последните години до мъченическата смърт на Васил Левски - на 33, той изгражда вътрешната революционна организация, пише Наредата на работниците за освобождението на България, прави три обиколки на цяла България, заклева над Евангелието, револвера и ножа десетки хиляди българи… Той успява да плени сърцата на тези хора, успява да им внуши и да ги спечели с това, че делото иска жертви… Апостола е тази личност, която израства до единствен революционен и политически лидер на своето време!
Ако днес той беше сред нас, щеше да бъде най-големият български държавник!“ С тези думи кметът на общината д-р Емил Кабаиванов се обърна към стотиците, дошли на 18 февруари на възпоменателната церемония на площад „Васил Левски“.
В подножието на паметника на Апостола застанаха кметът на Карлово, министър Генов, председателят на Общински съвет Карлово – Доньо Тодоров, народни представители от всички парламентарни партии и коалиции, министърът на околната среда и водите Манол Генов, заместник-областният управител на Пловдивска област Атанас Ташков, общински съветници, ръководството на община Карлово, заместник-началник на отбраната генерал- лейтенант Михаил Попов, началникът на Сухопътни войски генерал-майор Деян Дешков, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада – бригаден генерал Маргарит Михайлов, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, кметове на общини и населени места, представители на културни и просветни институции, граждани.
 
С минута мълчание и падане на колене присъстващите почетоха паметта на най-великия българин. Венци, цветя и Гирлянд на славата бяха положени пред монумента. Възпоменателната церемония завърши със заря в небето над Карлово.
 
В Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ бе представен спектакълът „Народе, да не закъснееш!“ на СУ „Васил Левски“.
На 19 февруари от 17:30 ч. в Обредния дом в Карлово ще бъде се състои възпоменателният спектакъл „Моята родина – земята на Левски“ на Детска градина „Васил Левски“.
 
 
Последно променена в Сряда, 19 Февруари 2025 14:31
„Учителите са искрата на промяната – хората, които заедно могат да изградят едно по-светло бъдеще за нашите деца. Точно това ни демонстрираха и предучилищните педагози от гр. Пловдив по време на инициативата „Една вълшебна ситуация” в детската градина. Останахме изключително впечатлени от тяхната активност, ентусиазъм и стремеж да вдъхновяват и да търсят нови подходи, с които да направят обучението още по-ефективно и интерактивно. С нетърпение очакваме да се срещнем и с началните учители от региона и да се докоснем до техните вдъхновяващи идеи“ - сподели Владимир Колев, управител на издателство „Клет България“.
Инициативата „Една вълшебна ситуация“ обедини близо 100 учители от над 20 детски градини в региона, които заедно изследваха значението на емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. По време на двете събития педагозите споделиха ценни методи и практики, с които създават позитивна и подкрепяща среда за децата и допринасят за тяхното когнитивно и емоционално развитие.
За града предстоят още две дискусионни срещи за началните учители. Те са част от инициативата „Един учебен час“ и ще се проведат на 20 февруари от 10:00 и 14:00 ч. в парк-хотел „Санкт Петербург“. Събитията ще дадат възможност на педагозите да се докоснат до първите издания на буквар и читанка за светско училище и да се потопят в необятния свят на дигиталните ресурси с темата „От Рибния буквар до електронния учебник“.
„Образованието е с дълбоки корени, които се простират векове назад. То преминава през дълъг път на развитие, който днес трябва да се адаптира, за да отговори на нуждите на съвременните деца. Вярваме, че инициативата „Един учебен час“ е една стъпка напред в тази посока“ – казва Владимир Колев, управител на издателство „Клет България“.
Дискусионните срещи са естествено продължение на мисията на „Клет България“ да подкрепя професионалното израстване на учителите, като им предоставя платформа за споделяне на добри практики и иновативни подходи. За участие в тях е необходима регистрация в сайта на издателството: klett.bg
 
За издателство Клет България:
Издателство Клет България е водещо образователно издателство у нас, част от голямата европейска издателска група Klett. Учебниците и учебните помагала с марките Анубис, Булвест 2000, Изкуства и Klett, осигурявани от издателството, са символ на качество за няколко поколения български учители.
Клет България доставя на българския пазар и учебни системи и помагала за чуждоезиково обучение на Klett, университетските издателства Cambridge University Press и Oxford University Press, големите европейски издателства Delta, Difusión, Éditions Maison des Langues и Casa delle Lingue, както и речници и самоучители с марките PONS и Langenscheidt.
Клет България е член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, Българско- британската бизнес асоциация, Германско-българската индустриално-търговска камара и на Асоциация „Българска книга“.
Последно променена в Сряда, 19 Февруари 2025 14:21
Пред паметната му плоча децата от трите детски градини и трите училища се поклониха и поднесоха венци и цветя.
Учениците и 
малчуганите представиха тематична програма от стихове и песни, посветени на безсмъртието на Левски, а учениците от СУ "Иван Вазов" изпълниха възстановка на процеса, на който е издадена смъртната присъда на Апостола на българската свобода.
Във възпоменателното си слово кметът на община Сопот Станислав Стоенчев говори за великия подвиг на Дякона, за саможертвата на този, който остана завинаги млад в името на "чиста и свята република". 
Апостолът на българската свобода е мерило за всеки, който днес се е заел да работи в полза на Отечеството.
От Васил Левски е поръката "Гледай народната работа повече от всички други, повече и от себе си да я
уважаваш".
“Роди се и поведе ни в борба!
Обесен бе, но нивга не умря!”
152 години Безсмъртие!
Слава и незабрава!
 
Дълбок поклон, Апостоле!, каза още в словото си Стоенчев.
На церемонията по отдаване на почит присъстваха общински съветници, представители на политически партии, на образователни, културни и социални институции, на БЧК, Клуба пенсионера, клуба на инвалида, граждани.
 
Последно променена в Сряда, 19 Февруари 2025 19:00
Страница 1 от 531