С почетен караул, приет от полковник Тодор Манчев – заместник- командир по логистичното осигуряване на 61-ва Стрямска механизирана бригада, под звуците на българския химн и издигане на трибагреника, на 3 март на площад „20-ти юли” в Карлово започна тържественото честване на националния ни празник.
30-метров трикольор бе спуснат на фасадата на Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“.
Слово по повод 146 години от Освобождението произнесе кметът на общината д-р Емил Кабаиванов. „Днес ние сме тук, на площад „20-ти юли“, за да отбележим и да си спомним за онези паметни дни на 1878 година; да говорим за нашия национален празник; за нашето, българско национално достойнство. И когато винаги говорим или спорим за Трети март, трябва да започнем от началото – да си спомним кой направи възможен Трети март. Да си спомним за хилядите българи, които дадоха живота си в тези пет века на османско робство.
Да си спомним за Паисий, да си спомним за достойните българи, които бяха в основата на извоюваната църковна независимост. Да си спомним за българските революционери, за Раковски, за Каравелов, за Левски – нашата икона, нашият национален герой, нашият кумир. Да си спомним за десетките хиляди жертви на Април 1876-та. Да говорим също за предхождащите политически пазарлъци между Великите сили, които бяха решили, че яма да позволят – дори след разгрома на Османската империя, на Балканите да бъде създадена нова, голяма християнска държава…
Да си спомним за хилядите опълченци, които като доброволци са записаха, воюваха и умираха за свободата на България… Да си спомним за десетките хиляди, загинали за свободата на България, руски, украински, белоруски, финландски, литовски, полски и румънски воини. Трети март не е начало, не е и край. Трети март е част от движението, от желанието, от жаждата на народа ни да живее в свободна и целокупна България…
И вярвам, че ще дойде моментът да живеем в тази България, която жадуваше Левски. На Трети март – 146 години след 1878-ма, ние прекланяме глави пред хилядите българи, дали живота си за свободата на Родината; пред хилядите жертви, които даде Руската империя. И в този ден на висок глас казваме: Да живее свободна и целокупна България! Честит национален празник, скъпи госпожи и господа, уважаеми съграждани!“, каза д-р Кабаиванов.
Кристиян Марков и Никола Вдовичев изпълниха Вазовата ода „Опълченците на Шипка“. В тържествената програма с водещ Стефан Илиев взеха участие съставите при Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“: Камерен хор „Маестро Георги Атанасов“ с диригент маестро Първолета Юнакова и Детска фолклорна формация „Розова долина“ с художествен ръководител и вокален педагог Велина Иванова, както и Сдружение „Калиферови хайдути“. Знаменца - символи на свободата, получиха всички на централния площад „20-ти юли“. На честването на националния празник присъстваха председателят на Общинския съвет - Доньо Тодоров, заместник-
кметовете на Карлово Антон Минев, Данка Зидарва-Люртова и Николай Цветков, секретарят на общината Стефан Стефанов, общински съветници, жители и гости на Карлово.